Vila Milica

dog-friendly booking-appraising

Za kultúrou

Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej

Ak ste sa už rozhodli dovolenkovať v kúpeľnom mestečku Rajecké Teplice, tak určite nevynechajte návštevu monumentálneho rezbárskeho diela – najväčšieho dreveného pohyblivého betlehemu v Európe.

Táto rarita je dielom miestneho rezbárskeho majstra Jozefa Pekaru. Slovenský betlehem zobrazuje nielen narodenie Ježiška so všetkým čo k tomu patrí, ale aj Slovensko a jeho reálie ako Bratislavský, Trenčianský, či Oravský hrad, Bojnický zámok, mestá Košice, Piešťany a mnoho ďalších. V betleheme taktiež uvidíte kus slovenskej histórie, kultúry, remesiel, ženské i mužské tradičné práce či zobrazenie činnosti počas všedných i sviatočných dní.

Slovenský betlehem sa nachádza priamo v centre obce Rajecká Lesná v Dome Božieho Milosrdenstva, ktorá je vzdialená 13 km od Rajeckých Teplíc.

Rázovitá obec Čičmany

Ďalším zaujímavým fenoménom a slovenskou raritou, ktorú Vám jednoznačne odporúčame navštíviť je ľudovo – umelecká obec Čičmany. Jedinečným a charakteristickým prvkom čičmianskych dreveníc sú geometrickými ornamentami zdobené exteriéry dreveníc. Autormi ornamentov boli ženy, ktoré najskôr hlinou a neskôr vápnom zdobili pôvodne len nárožia domov. Od 19. storočia však postupne pribúdali ozdobné motívy na celých plochách drevených domov.

Komplex ľudovej architektúry, pozoruhodný svojou jedinečnosťou a unikátnosťou bol v roku 1979 vyhlásený za pamiatkovú rezerváciu.
Keď do Čičman zavítate, nezabudnite navštíviť najlepšie zachovaný Radenov dom a susedný Gregorov dom, v ktorých je umiestnená stála národopisná expozícia.

A o tom, že okrem pamiatkovej rezervácie malebných ornamentálnych dreveničiek sa v obci Čičmany nachádza aj lyžiarske stredisko sa dočítate viac v sekci „Pre aktívnych dovolenkárov“   

Starý a Nový hrad Strečno 

Len 24 km od Rajeckých Teplíc sa nachádza obec Strečno so zaujímavou históriou. Po pravej strane smerom od Žiliny za obcou Strečno máte možnosť vidieť Nový hrad Strečno a po 3 kilometroch, na druhej strane rieky Váh sa týči Starý hrad nazývaný aj "lúpežnícky". V súčasnosti je Starý hrad už ruinou, no Nový hrad je niekoľkokrát zrekonštruovaný a sprístupnený turistom. Na hrade sa nachádzajú expozície zo zbierok archeologického fondu Považského múzea v Žiline.

Ďalšou atrakciou, ktorú Vám v Strečne odporúčame, je plavba plťou po rieke Váh. Počas plavby môžete obdivovať krásy prírody, prejdete cez obávanú zákrutu, nad ktorou sa vypína legendárna skala Margita a Besná a v neposlednom rade si pozriete oba hrady z hladiny rieky.

Okrem drevených pltiek na Váhu premáva aj kompa, ktorá Vás, alebo aj Vaše auto prevezie na druhú stranu rieky, do obce Nezbudská Lúčka, kde nájdete adrenalínovú hojdačku nad jazerom, o ktorej sa viac dočítate v sekcii "pre aktívnych dovolenkárov - adrenalín".