Vila Milica

dog-friendly booking-appraising

Horolezectvo

Rajecké Teplice sú mestečko ležiace v žilinskom kraji, v južnej časti Rajeckej kotliny v prostredí obkolesenom zo západu Strážovskými vrchmi a z východnej strany pohorím Malej Fatry. Vďaka týmto prírodný podmienkam sa Rajecká dolina stala vyhľadávanou destináciou pre horolezcov. V blízkosti Rajeckých Teplíc je k dispozícií hneď niekoľko horolezeckých lokalít.

Slnečné skaly (4km od RT) - lezecká oblasť Slnečné skaly sa nachádza v obci Porúbka, vzdialenej len 4km od Rajeckých Teplíc. Horolezecká činnosť je tu zabehnutá už od roku 1938. Za niekoľko rokov tu vzniklo okolo 250 nádherných výstupov od 2. po 10. stupeň UIAA. V súčasnosti je horolezecká činnosť povolená v týchto oblastiach: Panička, Cigánka, Hrádok, Srpova veža, Horné, Stredné a Dolné Slnečné steny, Nolove steny, Slávistické steny, Hadia veža, Lietačky a Porúbske steny. Horolezectvo je tu povolené len s platným preukazom JAMES, alebo s preukazom ČHS.

Najbližšia lezecká oblasť pri Rajeckých Tepliciach sú Slnečné skaly. 

V širšom okolí sa však nachádzajú aj ďalšie zaujímavé lezecké oblasti.

Višňové ( 9,5km od RT) - oblasť Višňové je vhodná pre pokročilých lezcov, väčšina z ciest je totiž veľmi ťažká (7c a viac). Krásne prírodné podmienky sú veľkým pozitívom tejto lokality, no negatívnou stránkou je umelý charakter niektorých z lezeckých ciest. 

Súľovské skaly (40km od RT) - súľovský zlepenec, hlavná hornina budujúca skalný masív, je sformovaný do rôznych tvarov veží a stien, ktoré poskytujú jedinečné lezenie. Cesty sú prevažne kolmé (ale aj mierne položené, alebo mierne previsnuté), dlhé 15 až 20 metrov, ale výnimkou nie sú ani 50 m cesty. Obtiažnosť ciest na Súľovských skalách je od stupňa obtiažnosti 4 do 10 UIAA. Najviac ciest je okolo stupňa 7, ťažkých ciest od stupňa 9+/10- je asi 10. V súčasnosti je v celej oblasti Súľovských skál vyše 250 odistených ciest a ďalších 250 prvovýstupov.

Manínska úžina (44km od RT) - vápencový skalný masív poskytuje viacero nádherných lezeckých výstupov. Náročnosťou sú lezecké cesty v rozpätí 4 – 11 stupňov UIAA, najviac ciest má obtiažnosť 6 – 8. Počet ciest: Veľký Manín 122, Malý Manín 147.

Bosmany (30,3km od RT) - bralo Bosmany je skalnatý útvar vytvorený druhohornými vápencami, ktoré boli rýchlejšie rozrušované. Bosmany pozostávajú z troch pilierov, ktoré sa označujú a nazývajú sprava doľava ako prvý, druhý a tretí Bosman. Krásna okolitá príroda a lezecké cesty nielen pre pokročilých lezcov Vás určite prilákajú.

V okolí do cca 50km sa nachádzajú aj ďalšie horolezecké oblasti, ktoré Vám odporúčame navštíviť – Kostolecká tiesňava, Prečínska skalka, či Belské skaly.

Viac informácií o horolezectve + mapy lezeckých oblastí dostanete na recepcii penziónu Vila Milica.