Vila Milica

dog-friendly booking-appraising

Cyklistika

Cykloturistika nadobudla v posledných rokoch veľký nárast priaznivcov, či už vďaka preferovanému zdravšiemu životnému štýlu, ale aj kvôli úspechom Petra Sagana, ktorý pochádza z neďalekej Žiliny a sám častokrát po týchto trasách jazdieva. Okolie kúpeľného mesta Rajecké Teplice ponúka ideálne podmienky na cyklistické výlety. Či už chcete ísť s rodinou po značených cyklistických trasách, s kamarátmi na dlhšie výjazdy po lesných cestách alebo náročné, v súčasnosti veľmi populárne trailové jazdenie po upravovaných aj neupravovaných lesných chodníkoch.

Ľahšie cyklistické trasy vhodné pre rekreačných cyklistov

Vedú zväčša po asfaltových cestách a sú vhodné pre výlety s deťmi na horských alebo crossových bicykloch.
Najznámejšou trasou je Rajecká cyklomagistrála, ktorá vedie zo Žiliny cez Rajecké Teplice do Rajca a dá sa po nej pokračovať až do Považskej Bystrice a naspať do Žiliny. Je značená červenou farbou a jej číslo je 026. Úsek medzi Žilinou a Rajcom meria necelých 29 km a je pomerne nenáročný a zvládne ho aj začínajúci cyklista.
Trasa vedie zo Žiliny do Rosiny odtiaľ cez Višňové do Turia, ďalej nasledujú Rajecké Teplice – Konská – Kamenná Poruba – Pod požehami – Rajec. Ďalej sa dá pokračovať smerom na Malú Čiernu – Domanižu – Prečín až do Považskej Bystrice.

Veľmi pekný okruh sa dá spraviť na trase Rajecké Teplice – Konská – Kamenná Poruba – Ďurčiná – Rajecká Lesná – Trstená – Rajec – Kľače – Jasenové – Zbyňov – Rajecké Teplice. Okruh má približne 30 km. Prevažná časť ide po asfaltovom povrchu, časť cesty cca 10 % po poľnej ceste. Je tu možnosť pozrieť si najväčší drevený betlehem na Slovensku, ktorý sa nachádza v Rajeckej Lesnej a Národnú prírodnú rezerváciu Šujské rašelinisko okolo ktorého trasa vedie. Uvedená trasa je stredne náročná, ale zvládne ju aj začínajúci cyklista.

Druhá zaujímavá trasa vedie z Rajeckých Teplíc do obce Kunerad odtiaľ pokračuje lesnou cestou do Medzihorskej doliny okolo chát v Medzihorskej do obce Turie a naspäť do Rajeckých Teplíc. Trasa ma cca 20 km, 60% tvorí asfaltový povrch a zvyšných 40% ide po spevnenej lesnej ceste.

Stredne náročné cyklistické trasy vhodné pre skúsenejších cyklistov

V okolí Rajeckých Teplíc je nespočetné množstvo spevnených lesných ciest, ktoré sú vhodné pre cross-country (XC) jazdenie. Pre tieto trasy odporúčame používať horský bicykel a pre veľké vzdialenosti a odľahlosť niektorých oblastí odporúčame mať pri sebe základnú výbavu(prilba, lepenie, náhradná duša, pumpička, dostatok vody, lekárnička atď.). Nemenej dôležitá je aj znalosť terénu, keďže ide o neznačené trasy.

Okruhy sa jazdia väčšinou z koncových dedín, do ktorých sa dá dostať z Rajeckých Teplíc po asfaltovej ceste. Typy na niektoré z nich:

Trasa Slatiny - Veľmi pekný okruh s dĺžkou cca 30 km po trase Rajecké Teplice – Kunerad – Stranianska dolina – Motúzková – Slatiny – Kunerad zámok – Rajecké Teplice. Prevýšenie je okolo 500 metrov a s najvyššieho bodu Slatiny ide krásny 8 km dlhý zjazd ku Kuneradskému zámku.

Trasa Omegová – Cibulková – Okruh ktorého trasa vedie:  Rajecké Teplice – Kunerad zámok – Svitačová dolina – Omegová – Cibulková – Kuneradský zámok – Rajecké Teplice. Tak ako pri Slatinskom okruhu je dĺžka cca 30 km a prevýšenie 500 m, po trase sú veľmi pekné výhľady na NPR Kozol a vrcholy v Lúčanskej Malej Fatre (Veľká Lúka, Veterné, Skalky).

Jelení a Medvedí okruh – Oba okruhy majú spoločnú trasu Rajecké Teplice – Konská – Kamenná Poruba . Porubská dolina – na konci Porubskej doliny pri turistickom rozcestníku sa dá ísť ľavou stranou (Jelení okruh) alebo pravou stranou (Medvedí okruh) obe trasy končia na začiatku Porubskej doliny. Ide o odľahlé, nie moc frekventované  trasy s veľkou možnosťou stretnúť lesnú zver. Dĺžka aj prevýšenie podobné ako pri vyššie uvedených trasách.

Viac tipov na cyklotrasy dostanete na recepcii nášho penziónu.

Náročné trailové cyklistické trasy

Ide prevažne o jazdenie po starých poľovníckych chodníkoch, ktoré sú viac či menej upravené pre potreby jazdenia. Odporúčame jazdiť na celoodpruženom bicykli a mať pri sebe základnú výbavu, ktorá je uvedená vyššie. Je potrebné si trasu vopred presne naštudovať, keďže ide o úzke málo viditeľné lesné chodníky. Typy na najznámejšie trialy v okolí:

Kozlov okruh (Malý Žiar) - Trail spravujú mladí dobrovoľníci z OZ Kozlov okruh. Dá sa neho napojiť v Stranianskej doline, ktorá ide z obce Kunerad. Ide o rýchly prírodný trail strednej náročnosti vo veľmi peknom prostredí. V Strednej časti sú spravené zatiaľ 4 wallridy. Záver trialu je naznačený zelenými šípkami a vedie pomedzi stromy.

Kvakabov trail – Menej náročný trail, ktorý ide z Hluchej doliny nad Kamennou Porubou. Je to starý poľovnícky chodník. Trail sa člení na 3 časti. Prvá je viac šlapacia a drží sa vrstevnice. Ďalšie dve sú rýchlejšie. Trail prechádza vrchom Kopana a končí na lesnej ceste nad Kamennou Porubou.

Kobylie – Čipčie – Trail strednej náročnosti, ktorý začína v sedle Kobylie, ktoré je nad Mezdihorskou dolinou. Do nej sa dostanete z obce Kunerad alebo mestskej časti Rajeckých Teplíc Poluvsia. Trail sa skladá z troch úsekov, pričom prvá časť je najťažšia. Koniec trate je v obci Turie.

Višňovské trialy (Anakonda, Tajpan, Vretenica, Python, Červík) – Traily, ktoré sú pomenované po hadoch (okrem Červíka) sa nachádzajú nad Višňovskou dolinou. Sú rôznej obtiažnosti od najľahšieho Červíka až po najťažší Tajpan. Najznámejším trialom je Anakonda, ktorá je považovaná za trailovu klasiku v širšom okolí.

Viac informácií o cyklotrasách + cyklo mapy dostanete na našej recepcii.

K dispozícii, ako jediný v Rajeckých Tepliciach ponúkame aj jedinečnú službu cyklo sprievodcu, ktorý Vás na objednávku prevedie tými najzaujímavejšími trasami. 

Trailové trasy odporúčame len za prítomnosti sprievodcu!